Sinop Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sinop’un Tarihi Kale Surları restorasyonu devam ediyor

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI TARAFINDAN UNESCO DÜNYA MİRAS GEÇİCİ LİSTESİ’NDE YER ALAN SİNOP’UN 2 BİN 500 YILLIK TARİHİ KALE SURLARINDA RESTORASYON ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Sinop’un Tarihi Kale Surları restorasyonu devam ediyor
193 views
07 Şubat 2022 - 14:10
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’nde yer alan Sinop’un 2 bin 500 yıllık tarihi kale surlarında restorasyon çalışmaları devam ediyor. Çalışmalar, Kent Meydanı Projesi’nin tamamlanmasıyla Sinop turizmine önemli katkı sağlayacak.

Sinop Tarihi Kale surlarıyla ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tahsis edilen 10 milyon TL’lik ödenekle sürdürülen çalışmalar, öncelikli olarak tehlike arz eden ve ayrıca Kent Meydanı Projesi’yle kesişen alanlarda çalışmalar sürüyor. Öncelikli olarak belirlenen bölgelerden olan, Kent Meydanı yüzüne bakan Doğu Surları’nın onarım çalışmaları iki bakanlık tarafından koordineli şekilde sürüyor.

Sinop İl Kültür ve Turizm Müdürü Metin Süren, öncelikli olarak Kent Meydanı Projesi’yle birleşmesi konusunda acil onarım gerektiren 6 bölgenin belirlendiğini, çalışmaların iki bakanlık tarafından kademeli olarak ilerlediğini ifade etti. Süren, “İlimizin önemli bir projesi olan Meydan Projesi, kale surlarını ilgilendiren bir tarafı da meydana bakan doğu surlarının, Saat Kulesi’nin ve Atatürk Caddesi’nin olduğu doğu surlarının temizleniyor açılıyor olması. Oradaki eklenti binaların, Özel İdare binasının, belediye binasının ve İl Genel Meclis binasının yıkılarak doğu surlarının açılması. Bir taraftan bu çalışmalar Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yürütülürken, bakanlığımız tarafından da açığa çıkan surlarda acil onarım gerektiren, gevşeyen bölümlerin sağlamlaştırılması noktasında çalışmalarımız bu bölgede de devam ediyor” dedi.

İkinci aşama Lonca Kapısı

2 bin 500 yıllık kalenin doğu surlarının temizlenmesinin ardından ikinci aşama olarak belirlenen Lonca Kapısı bölgesinde çalışmaların devam edeceğini dile getiren Süren, “Bu şekilde surlarımızın tamamı restore edilmiş olacak. Sinop kültür ve turizmine önemli bir katkı sağlayacak. Surlardaki onarım gerektiren yerler, sağlanan 10 milyon ödenek bitinceye kadar devam edecek” ifadelerini kullandı.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.