Sinop Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sinop’ta tarihi köy odası, ‘köy müzesi’ne dönüştürüldü

SİNOP’TA TARİHİ KÖY ODASI, ‘KÖY MÜZESİ’NE DÖNÜŞTÜRÜLDÜ SİNOP’UN TÜRKELİ İLÇESİNDE BULUNAN, GEÇMİŞİ ÇOK ESKİLERE DAYANAN KÖY ODASI GELENEĞİ ‘KÖY MÜZESİ’NE DÖNÜŞTÜRÜLEREK YAŞATILMAYA ÇALIŞILIYOR.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Sinop’ta tarihi köy odası, ‘köy müzesi’ne dönüştürüldü
95 views
15 Ekim 2021 - 17:10
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sinop’un Türkeli ilçesinde bulunan, geçmişi çok eskilere dayanan köy odası geleneği ‘köy müzesi’ne dönüştürülerek yaşatılmaya çalışılıyor.

Osmanlı döneminden kalma bir kültür olan köy odası kültüründe, köye dışarıdan gelen misafirler köy odalarında ağırlanıyor, köy okulları açılmadan önce köylünün tuttuğu hocalar dini ağırlıklı eğitimi köy odasında veriyordu. Yağmurlu, karlı günlerde köy düğünleri, bayramları, cenaze toplanmaları yapılan köy odasında, aynı zamanda uzun kış gecelerinde köy erkekleri bu odalarda toplanır, oyunlu, sazlı, sözlü etkinliklerde eğlenir, hoş vakit geçirirlerdi.

Geçmişi eskilere dayanan köy odası geleneği, Sinop’un Türkeli ilçesine bağlı Satı köyü Usva Mahallesi’nde bulunan köy odasının restore edilerek ‘köy müzesi’ haline dönüştürülmesiyle yaşatılmaya çalışılıyor.

İlçede esnaflık yapan Hasan Özdemir öncülüğünde, gurbetçi vatandaşların desteğiyle restore edilerek müzeye dönüştürülen köy odasında, köylerde eski tarihlerde kullanılan çok sayıda kilim, sepet, gaz lambaları, öküz arabası, hızar, elek gibi 100’e yakın artık kullanılmayan eski malzemeler bulunuyor.

Geçmişte her türlü faaliyet ve konaklamanın yapılabildiği köy odası geleneğinin günümüzde ulaşım, iletişim ve eğitimin kolaylaşmasından dolayı unutulduğunu ifade eden Hasan Özdemir, “Köy odaları, günümüz koşullarından dolayı ilgisiz kaldı. Bu geleneğin yaşatılması ve gelecek nesillerin bu gelenekleri unutmaması amacıyla atalarımızdan bize miras kalan köy odasını, restore ederek, ‘köy müzesi’ haline getirdik. Aynı zamanda köy odasında geçmişte kullanılan üretim ve yaşam araçlarını sergiledik. Birçok yörede kaderine terk edilen köy odalarının inşallah köy müzesi olarak değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Gelecek nesillerin bilmesi açısından bu önemli” ifadelerini kullandı.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.