Sinop Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sinop’ta tarihi buluntular takılara işlendi

TASARIMCI ÖZGÜL KÖKSAL, “SİNOP’TA GERÇEKLEŞTİRİLEN BİR KAZI ÇALIŞMASI VAR. BU KAZI ÇALIŞMASI BALATLAR YAPI TOPLULUĞU’NDA GERÇEKLEŞTİRİLİYOR. 5., 6. YÜZYILA DENK GELEN MOZAİK PANOLAR ORTAYA ÇIKTI. BEN PANODAKİ SEMBOLLERİ KONU ALARAK KENDİME BİR KOLEKSİYON HAZIRLADIM. KOLEKSİYONUM KENDİ İÇERİSİNDE ALTI AYRI BÖLÜMDEN OLUŞUYOR. BURADAKİ HİKAYELERLE BİRLİKTE İÇİNDE SANATIN, SANAT TARİHİNİN VE MOZAİK PANOLARIN ANLATTIĞI SEMBOLLERİ BEN KENDİ HİKAYELERİMDE BİR ARAYA GETİRDİM. VE ASLINDA HAYATA DAİR BİR KOLEKSİYON ORTAYA ÇIKTI. KOLEKSİYONDA VAROLUŞ VAR, TILSIM VAR, UMUT VAR, ANAHTAR VAR ASLINDA HAYATA DAİR İZLER VAR. BU KOLEKSİYONU HAZIRLARKEN TABİİ Kİ BİRÇOK BİZİ BESLEYEN ŞEY DE OLDU. GEÇMİŞİ GELECEK KUŞAKLARA AKTARACAK BİR KÖPRÜ OLARAK GÖRDÜK BİZ. SİNOP’A GELEN MİSAFİRLERİ ŞEHRİN GEÇMİŞİNE DAİR BİLGİLENDİRECEK VE AYNI ZAMANDA TAKILABİLECEK ÜRÜNLERLE BİR ARAYA GETİRDİK. BİZİM ASLINDA İLK ÇALIŞTIĞIMIZ KOLEKSİYON DA DEĞİL. FARKLI BİRÇOK KOLEKSİYON HAZIRLIYORUZ. KENDİMİZE TEMALAR BELİRLEYİP BU TEMALARLA KOLEKSİYONLAR OLUŞTURUYORUZ” DEDİ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Sinop’ta tarihi buluntular takılara işlendi
132 views
01 Mart 2021 - 10:10
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

SİNOP (İHA) – Sinop’un tarihi güzellikleri sanatın da ilham kaynağı oluyor. Kazılarda ortaya çıkan mozaikler özgün tasarımlarla takılara işlenerek şehrin tanıtımı ve kültür aktarımı gerçekleştiriyor.

Uzun bir tarihi geçmişi bulunan Sinop sahip olduğu kültür hazinesiyle dikkatleri üzerine çekiyor. Kentte yürütülen kazı çalışmaları şehrin geçmişine ışık tutarken geleceğine de yön veriyor. Geçmişten gelenle günümüzün bütünleşmesi geleceğe aktarılacak özgün ürünler meydana getiriyor.

Bunlardan bir tanesi ise tasarımcı Özgül Köksal’ın elinde hayat buldu. Tarihi Balatlar Yapı Topluluğu’nda yürütülen kazılar onun ilham kaynağı oldu. Buradan çıkartılan mozaiklerden esinlenen tasarımcı tarihin izlerini takılarına işlemeye başladı. Mozaiklerde bulunan figür ve sembolleri sanat ve sanat tarihi ile bütünleştiren Köksal, her birinin hikayesi bulunan el emeği takılar çalışıyor. Bunlarla meydana getirdiği koleksiyonsa hem kentin tanıtımına katkı sunuyor hem de tasarımlarıyla geleceğe ışık tutuyor. Tasarımlar bu yönüyle sadece göze hitap etmiyor, aynı zamanda kültür aktarımı da gerçekleştiriyor.

Tasarımcı Özgül Köksal (42), “Sinop’ta gerçekleştirilen bir kazı çalışması var. Bu kazı çalışması Balatlar Yapı Topluluğu’nda gerçekleştiriliyor. 5 ve 6. yüzyıla denk gelen mozaik panolar ortaya çıktı. Ben panodaki sembolleri konu alarak kendime bir koleksiyon hazırladım. Koleksiyonum kendi içerisinde altı ayrı bölümden oluşuyor. Buradaki hikayelerle birlikte içinde sanatın, sanat tarihinin ve mozaik panoların anlattığı sembolleri ben kendi hikayelerimde bir araya getirdim. Aslında hayata dair bir koleksiyon ortaya çıktı. Koleksiyonda varoluş var, tılsım var, umut var, anahtar var aslında hayata dair izler var. Bu koleksiyonu hazırlarken tabii ki birçok bizi besleyen şey de oldu. Geçmişi gelecek kuşaklara aktaracak bir köprü olarak gördük biz. Sinop’a gelen misafirleri şehrin geçmişine dair bilgilendirecek ve aynı zamanda takılabilecek ürünlerle bir araya getirdik. Bizim aslında ilk çalıştığımız koleksiyon da değil. Farklı birçok koleksiyon hazırlıyoruz. Kendimize temalar belirleyip bu temalarla koleksiyonlar oluşturuyoruz” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.