Sinop Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Seyyid Bilal Türbesi’ne inanç turizmi

SEYYİD BİLÂL TÜRBESİ VE BİTİŞİĞİNDEKİ CEZAYİRLİ ALİ PAŞA CAMİİ SİNOP’UN ÖNEMLİ MANEVİ DEĞERLERİNDEN BİRİNİ OLUŞTURUYOR. İNANÇ TURİZMİNDEN DE PAY ALAN TARİHİ MEKANA BAYRAM İÇİN ŞEHRE GELENLER AKIN EDİYOR.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Seyyid Bilal Türbesi’ne inanç turizmi
162 views
23 Temmuz 2021 - 20:10
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

SİNOP (İHA) – Seyyid Bilâl Türbesi ve bitişiğindeki Cezayirli Ali Paşa Camii Sinop’un önemli manevi değerlerinden birini oluşturuyor. İnanç turizminden de pay alan tarihi mekana bayram için şehre gelenler akın ediyor.

Yaz sezonunun başlamasıyla yeme içme mekanları, konaklama tesisleri, tabiat parkları, tarihi alanlar ve sahiller gibi cami ve türbe ziyaretleri de hareketlendi. Sinop’un Eyüp Sultan’ı olarak görülen Seyyid Bilâl Türbesi ve bitişiğindeki Cezayirli Ali Paşa Camii’de bundan nasibini aldı. Şehre gelenler türbeyi ziyaret etmeyi ve Hz. Muhammed’in (sas) 4. kuşak torunu olan Seyyid Bilal hazretlerine dua etmeyi ihmal etmiyor.

Ayancık ilçesinden gelen Muzaffer Aslan’da (72), bayram için İstanbul’dan gelen akrabalarını buraya getirmiş. Seyyid Bilal hazretlerinin hikayesinden oldukça etkilendiğini belirten Aslan, bu yüzden akrabalarının da cami ve türbeyi görmesini istemiş.

Kimi zaman duraksayarak duygulu anlar yaşayan Aslan bu hikayeyi şöyle aktarıyor: “İstanbul’u fethetmeye giderek deniz azıyor. Buraya sığınmak istiyorlar. O anda da buradaki kavim yabancı bir kavim. Daha doğrusu Hristiyan kavmiymiş galiba. Onlarla burada savaşa giriyorlar. Onlar Seyyid Bilal’in kafilesini buraya sokmak istemiyorlar. O sırada Seyyid Bilal’in kelle uçuyor. Kelleyi koltuğuna alıyor buraya doğru gelirken camdan bir bayan görüyor bunu: ‘Aa adama bak’ diyor, ‘Kelleyi koltuğuna almış gidiyor’ diyor. Adam şak diye düşüyor burada. Buradaki kavminde komutanı tekfurmuş. Seyyid Bilal’in kelle koltukta buraya geldiğini görünce yanlış yaptığını anlıyor. Diyor ki, ‘Seyyid Bilal’in türbesini buraya yapın benim mezarımı da türbenin giriş kapısına gömeceksiniz’. Günahlarının bu şekilde affedilmesini istiyor. Tabi bizim dinimize göre türbe çiğnenmesi olmadığı için, günah olduğu için sonrakiler o kapıyı kapatıp, caminin içinden kapıyı açıyorlar. Bu şekilde tekfurun üzerine basılmamış oluyor”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.