Sinop Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Reyhanlıoğlu: “Ağır hastalıklar ve ölümler aşı ile engelleniyor”

HER YIL 24-30 NİSAN TARİHLERİ ARASINDAN KUTLANAN DÜNYA AŞI HAFTASI NEDENİYLE KONUŞAN SİNOP İL SAĞLIK MÜDÜRÜ DR. FATİH REYHANLIOĞLU, “ÜLKEMİZDE UYGULANAN AŞILAR BİZE NET OLARAK GÖSTERDİ Kİ, AĞIR HASTALIKLAR VE ÖLÜMLER AŞI İLE ENGELLENİYOR” DEDİ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Reyhanlıoğlu: “Ağır hastalıklar ve ölümler aşı ile engelleniyor”
248 views
26 Nisan 2021 - 17:39
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

30 Nisan tarihleri arasından kutlanan Dünya Aşı Haftası nedeniyle konuşan Sinop İl Sağlık Müdürü Dr. Fatih Reyhanlıoğlu, “Ülkemizde uygulanan aşılar bize net olarak gösterdi ki, ağır hastalıklar ve ölümler aşı ile engelleniyor” dedi.

Türkiye’de uygulanan başarılı aşılama programlarından bahseden Dr. Fatih Reyhanlıoğlu, “Ülkemizde 1981 yılından bu yana yürütülen ‘Genişletilmiş Bağışıklama Programı’ kapsamında başarılı çalışmalar yapılmıştır. Bu program kapsamında; boğmaca, difteri, tetanoz, kızamık, kızamıkçık, kabakulak, tüberküloz, çocuk felci, hepatit B, Haemophilus influenzae tip b, konjuge pnömokok, hepatit A ve suçiçeği aşısı tüm bebeklerimize ücretsiz olarak sağlık kuruluşlarında uygulanmaktadır. Aşılama kapsayıcılık hızlarının gittikçe yükselmesine bağlı olarak aşı ile korunulabilir hastalıkların hastalık ve ölüm hızlarında belirgin düşüşler sağlanmıştır” diye konuştu.

Aşılamanın sağladığı faydalardan söz eden Fatih Reyhanlıoğlu, “Örneğin poliomiyelit (çocuk felci) vakası 1998 yılından beri ülkemizde görülmemektedir. Polio Eradikasyon Programı çalışmaları ile Türkiye, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölgesi tarafından 21 Haziran 2002’de ‘Poliodan Arındırılmış Bölge’ Sertifikası ile belgelendirmiştir. Yine DSÖ tarafından ‘Anne ve Yenidoğan Tetanoz Eliminasyonu Programı’ kapsamında yürütülen yaygın aşılama çalışmaları sonucunda 2009 yılında hastalığın ülkemizde en az düzeye indirildiği belgelenmiştir” şeklinde konuştu.

Korona virüsü aşılanmasının da bu anlamda önemli olduğunu dile getiren Reyhanlıoğlu, “Aşılar, bulaşıcı hastalıkların önlenmesi için öncelik verilmesi, ertelenmemesi gereken temel bir sağlık hizmetidir. Bu nedenle Kovid-19 salgını sırasında da sürdürülmesi önem taşımaktadır. Pandemiyle mücadele için de Kovid-19 aşı sırası gelen vatandaşlarımızın randevularını alarak sağlık kuruluşlarında aşılarını yaptırmaları gerekmektedir. Unutmayalım ki her şeyin başı sağlık, sağlığın başı ise aşıdır. Toplumsal bağışıklığın sağlanması için vatandaşlarımızın aşı olması hayati önem taşımaktadır. Ülkemizde uygulanan aşılar bize net olarak gösterdi ki, ağır hastalıklar ve ölümler aşı ile engelleniyor” ifadelerini kullandı.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.