Sinop Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Mesleki Eğitim Programı ile hem iş öğreniyor hem de diploma alıyorlar

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI’NIN DESTEKLEDİĞİ MESLEKİ EĞİTİM PROGRAMINA KATILAN ÖĞRENCİLER HEM İŞ SAHİBİ OLUYOR, HEM DE LİSE DİPLOMASI ALIYOR.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Mesleki Eğitim Programı ile hem iş öğreniyor hem de diploma alıyorlar
248 views
18 Şubat 2022 - 9:10
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın desteklediği ’Mesleki Eğitim Programı’na katılan öğrenciler hem iş sahibi oluyor hem de lise diploması alıyorlar. Özellikle lise çağındaki öğrencilere istedikleri alanda iş fırsatı sunuluyor.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından desteklenen Mesleki Eğitim Programı’na katılanlar, hem iş sahibi hem de diploma sahibi oluyor. Özellikle lise öğrencilerine yönelik hazırlanan programda, yaş sınırı olmaksızın en az ortaokul mezunu herkes katılabiliyor. Milli Eğitim Bakanlığı onaylı ve sanayi bölgelerindeki Meslek Eğitim Merkez Büroları vasıtasıyla hem işçi ve çırak bulmakta zorluk çeken sanayicilerin iş gücü ihtiyaçlarına cevap vermeye, hem de çalışanların çıraklıktan başlayarak usta öğreticiliğe kadar belge sahibi olmaları sağlanıyor. Öğrenciler, çırak olarak çalıştıkları iş yerlerinden en az asgari ücretin yüzde 30’u, dördüncü sınıfta olan kalfa öğrenciler ise asgari ücretin yüzde 50’si kadar ücret kazanarak hem iş sahibi oluyor hem de kazanç sağlıyor. Aynı zamanda eğitim süresi boyunca da sağlık sigortaları, okul tarafından karşılanıyor.

Sanayide otomotiv sektöründe Usta Öğretici Mahmut Bilgiç, “İlimizde bulunan çıraklık eğitim merkezinin vermiş olduğu destekle sanayinin ara eleman ihtiyacını karşılamaktadır. Bundan ötürü de teşekkürlerimizi sunuyoruz. Elimizde şu anda iki tane çırağımız mevcut. Çıraklarımızı en iyi şekilde eğitip Sinop sanayisinde hizmette bulunmaları için uğraşıyoruz, gerekli eğitimleri vermiş oluyoruz. Çıraklık eğitim merkezinde uygulamış olduğu lise diploması ve ustalık belgesi sorunlarının ortadan kalmasıyla çocuk öğrencilerimizi burada eğitim görmesinden hoşnuduz” dedi.

Sinop Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Uzman Öğretmen Derya Özdemir ise “İş yerleri ve öğrencilerimizi buluşturuyoruz. 34 alan ve 184 dal içerisinde çalışabilecekleri alan ve dal belirliyoruz. İş yeri sahipleriyle görüştürüyoruz. Uygun olan yerlerle birlikte öğrenci velisi, iş yeri sahibi ve okul yönetimi kapsamında sözleşme imzalanıyor ve eğitimlerine başlıyorlar. Eğitim öğretim süreçlerinde de bir gün teorik eğitim için okulumuza geliyorlar, geri kalan 4 günde de iş yerlerinde pratik eğitimlerini usta öğreticilerle birlikte sürdürüyorlar. Burası bir meslek lisesi, 4 yıllık eğitimin sonunda öğrencilerimize ustalık belgeleri ve akabinde de mezun oldukları alan ve dalda meslek lisesi mezuniyet diploması vererek mezun ediyoruz” diye konuştu.

Mezun olan öğrencilerin aynı iş yerinde ya da aynı sektörde istihdam edilme oranlarının yüksek olduğunu dile getiren Özdemir, girişimcilik ruhu yüksek olan bazı öğrencilerin de kendi iş yerlerini açarak sektöre devam ettiklerini ifade etti.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.