Sinop Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bunlar da ’kalekondu’

UNESCO’NUN DÜNYA MİRAS GEÇİCİ LİSTESİ’NDE YER ALAN TARİHİ SİNOP KALESİ’NE YILLAR ÖNCE YAPILAN İŞGALCİ YERLEŞİMLER GÖRENLERİ ŞAŞIRTIYOR. TARİHİ KALE, ÜSTÜNDEKİ ‘KALEKONDULAR’DAN KURTULACAĞI GÜNÜ BEKLİYOR.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Bunlar da ’kalekondu’
186 views
27 Ocak 2021 - 10:50
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

UNESCO’nun Dünya Miras Geçici Listesi’nde yer alan tarihi Sinop Kalesi’ne yıllar önce yapılan ’kalekondular’ görenleri şaşırtıyor. Tarihi kale, üstündeki ‘kalekondular’dan kurtulacağı günü bekliyor.

Milattan önce 7’nci yüzyılda şehri korumak amacıyla inşa edildiği düşünülen tarihi kale surları, geçmişin izlerinin yanı sıra yapı işgallerinin yükünü de taşıyor. Surlarla iç içe, bitişik ya da hemen yanında bulunan evler kötü bir görüntü oluşturuyor. “Kalekondu” olarak isimlendirilen evler tarihin üstünde baraka gibi duruyor. Görenlerin şaşırtan bu durum yüksek kamulaştırma bedelleri nedeniyle uzun yıllardır çözülmeyi bekliyor. Konuyla ilgili yapılan son açıklamada kale surlarının restorasyonu kapsamında bu yapıların da kaldırılacağı belirtilmişti. Şimdi Sinoplular o günü bekliyor.

Görüntülerin tarihe saygısızlık olduğunu belirten Mustafa Kalemtaş, “Şu tarihi eserlerimizin, doğa varlıklarımızın görüntüsünü görüyorsunuz. Rezalet bir görüntü. Bunların bir an önce buralardan alınması, tarihi eserlerimizin göz önüne çıkmasını istiyoruz. Yüzyıllar boyunca burada birçok medeniyetler yaşamış. Bu gördüğünüz kalelerde bütün medeniyetlerin teker teker bir işareti var. Ama biz kendi medeniyetimizi, doğamızı mahvetmişiz. Kaleye görüldüğü gibi evler yapmışız” dedi.

Görüşlerini paylaşan vatandaşlardan Deniz, “Tuhaf bir durum. Tarihi eser sonuçta. Bozulmaması veya hiçbir şeyin inşa edilmemesi lazım” diye konuştu.

Arkadaşı Merve ise, “Bunları yıkacaklarmış diye duydum. Ki çok da iyi olur. Tarihi eser sonuçta” şeklinde konuştu.

Şengül Demirbaş, “Maalesef görüntü hiç hoş değil. Tarihimize sahip çıkamıyoruz. İçimiz acıyor bu yapıları gördükçe ama elimizden halk olarak pek bir şey gelmiyor. Yetkililerden çözüm bekliyoruz. Sinop her tarafıyla tarih kokan bir şehir. İnşallah bizden sonra gelen nesiller daha çok sahip çıkarlar” ifadelerini kullandı.

Fatma Dağlı, “Önemli olan tarihe sahip çıkmak. Geçmişine sahip çıkan geleceğini daha aydınlık görür. Tarihi yapılar yıkılmadan restore edilerek, tarihi kaybetmeden bu güzelliklere güzellik katmak gerekir diye düşünüyorum bende. Tabii, o çirkin görüntünün yok edilerek sanatı, o tarihi eseri kaybetmeden nasıl yapılacaksa konunun uzmanlarıyla o şekilde değerlendirmek gerekir” sözlerine yer verdi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.